South Water Flats

South Water Flats

Sketch Design Build

Schoulený na pobřeží zálivu Kempenfelt Bay v kanadském Ontariu leží South Water Flats - striktně moderní architektonický designový dům umožňující jeho návštěvníkům vyhlížet z velkých oken do všech koutů okolí soukromého pozemku. Místo stavby bylo pečlivě vybráno tak, aby bylo především zachováno soukromí, ale také proto, aby se dům jevil otevřeně a byl tak propojen s přírodním prostředím, které ho obklopuje. Toho bylo možné dosáhnout díky pozoruhodnému množství použitého skla a inovativním řešením, které vypracovala firma Reynaers Aluminium ve spolupráci s výrobcem a instalátorem Big Glass Openings.

Majitelé domu si svůj pozemek vybrali skoro před šesti lety - přáli si bydlet na nábřeží této exkluzivní komunity sídlící za městem Barrie v Ontariu. Předtím bydleli v konvenčním srubovém domu a tak byli přesvědčeni, že dům by měl být architektonicky ultra-moderní tak, aby dokázal dynamicky a expresivně reagovat na neobyčejné prostředí břehu jezera. Koncept domu majitelé vyvinuli za pomoci Sketch Design Build Inc.

Stavba je úmyslně umístěna dál od silnice a sousedních pozemků, čímž je dosaženo pocitu soukromí kolem domu.

Když člověk k domu přichází, rozpíná se před ním dramatická scéna. Čistě moderní obraz domu a stupňovité pořadí plochých střech mu poskytují jednoduchou expresi, která slouží jako neutrální pozadí, co dramaticky zvýrazňuje široký celoskleněný vchod s charakteristickými otočnými dveřmi. Návštěvníci mohou jasně vidět skrz vchod, foyer a samotný dům až na jezero, které se nachází za ním. Tak se dům stává nosnou silou zážitku z tohoto pozemku, než aby se stal něčím, co na pozemku překáží. Skrz styl architektury domu a využití skla při jeho stavbě se zážitek z okolní krajiny velmi efektivně zvýrazňuje.

CW 50 Fasády, CF 77 Posuvné systémy, CS 77 Okna a CS 77 Dveře - House South Water Flats se nachází v Kempenfelt Bay, Kanada

Jak říká majitel domu: „Když se otevřou prosklené skládací dveře, opravdu mám pocit, že je vše propojené.“

Dům se rozléhá na 334.45 m2 a vine se kolem břehu jezera - otevřený prostor obývací, jídelní a kuchyňské části domu čelí vodě a je do něj zastavěn Reynaers Aluminium Concept Wall 50 systém lehkých obvodových plášťů vysoký 8 metrů a široký 9 metrů. Je tu přímý přístup k východu skrze prosklené skládací dveře vedoucí k bazénu a potažmo až dolů k jezeru. Systém Concept Folding 77 skládacích dveří od Reynaers Aluminium se klene 5 metrů do délky a 3 metry do výšky tak, aby docílil souvislého toku interiéru do exteriéru obytného prostoru.

Není potřeba těžkopádných schodišť na to, aby se vytvořilo plynulé spojení mezi prostředím stavby a bazénem, potažmo břehem jezera. Prostor suterénu/posilovny chytře užívá strategické rozmístění světelných studen, aby zajistil převahu spojení prostoru pro žití a vody na správném místě. Hlavní ložnice a primární prostory pro život/práci jsou umístěné tak, aby se co nejvíce využilo ranní světlo přicházející z východu a jihovýchodu. Strukturální zasklení rohů dovoluje obyvatelům domu široké výhledy ven bez žádných překážek. Sklo použité v oknech pochází z Careys glass v Irsku a obsahuje směs dvojných a trojných nízkoemisních skel rozmístěných podle strany domovní fasády, zatímco na západě je dům z velké části bez oken, aby jeho obyvatelům poskytl kontrolu nad slunečním svitem a soukromí.

Mimo systém Concept Wall 50 lehkých obvodových plášťů a systém Concept Folding 77 skládacích dveří jsou ve stavbě od Reynaers Aluminium ještě použita okna a dveře Concept System 77.

V oknech, dveřích a systému skládacích dveří je několik speciálních prvků. Vedle techniky evropského stylu obsahují okna a dveře i okenice na dálkové ovládání. Dále může být dálkově ovládáno i domovní větrání pro optimální proud vzduchu skrz dům.

Spolu s Reynaers Aluminium a jejich pokročilými řešeními na míru poskytla a prokázala v každém kroku projektu od fáze designu, přes zásobování až do fáze instalace její flexibilitu firma Big Glass Openings (BGO). Kvůli až působivě neobvyklé velikosti panelů, z nichž nejtěžší vážil 1 000 kg, obstaralo BGO jeřáb, který ze silnice zvedl panely nad elektrické vedení a poté je přenesl až přes stavbu.

Výrobce: 
Big Glass Openings
Architekt: 
Sketch Design Build
Umístění: 
Kempenfelt Bay, Kanada