Vila Frýdava

Vila Frýdava

Vila Frýdava se nachází na svahu nad Lipenskou přehradou. Návrh architektů byl jasný. Do interiéru dostat co nejvíce denního světla a obyvatelům poskytnout jedinečný výhled na přehradu.

Přehrada Lipno je největší umělou přehradou v České republice. Nachází se v blízkosti hranic s Rakouskem a Německem a rozkládá se na ploše téměř 50 kilometrů čtverečních. Podél pobřeží je mnoho pláží a přístavů.

Vila Frýdava stojí na svahu nádrže a má poměrně nepříznivou severovýchodní dispozici. Architekti naplánovali návrh domu tak, aby co nejlépe využili denní světlo. Budova s betonovou konstrukcí se skládá ze tří pater. V podzemní části je technická místnost a wellness. O patro výš je kuchyň a ložnice, vedle nichž je dřevěná terasa s bazénem. Horní patro jako by se vznášelo mezi stromy. Na každé jeho straně jsou velké prosklené stěny s okny, které vnášejí do interiéru dostatek světla a zároveň nabízejí panoramatické výhledy. Okna jsou vybavena automatickými venkovními okenicemi. Dům má na břehu přehrady vlastní přístav.

Horní patro vypadá, jako by se vznášelo. Od betonové základny vystupuje několik metrů na každou stranu. To vyžadovalo posílení tělesa ocelovými táhly, která jsou viditelná v interiéru. V této úrovni architekti navrhli velký obývací pokoj, kuchyň a částečně oddělenou sprchu.
Architekt: 
Umístění: 
Česká republika
Fotograf: 
Tomáš Balej
Použité systémy Reynaers: