10 elegantních řešení hliníkových systémů

10 elegantních řešení hliníkových systémů

Elegantní štíhlé profily hliníkových systémů nabízejí nekonečné architektonické možnosti, zejména pokud je požadován minimalistický nebo industriální vzhled. Díky schopnosti napodobit vzhled ocelových konstrukcí, navíc s vynikajícími tepelnými vlastnostmi, jsou hliníkové profily ideální nejen pro dnešní moderní projekty, ale také pro rekonstrukce starých průmyslových budov.
Podívejte se na 10 příkladů elegantních řešení hliníkových systémů.

Bloemhof
Architekt: Marlies Rohmer

1. Bloehof
Tento projekt je především o kontrastech. Okrasné cihlové fasádní prvky vytvářejí stejný pocit bohatství, jako luxusní domy z 19. a 20. století. Architekt Marlies Rohmer však nechtěl vytvořit historickou budovu, proto zde s hrubými vzory fasády výrazně kontrastují elegantní a moderní hliníkové rámy.

7even Gardens
Architekt: Jaspers Eyers Architects

2. 7even Gardens
Městská oáza s byty, kancelářemi a obchodními prostory byla umístěna do prostředí bývalé továrny na doutníky. Architekt měl za cíl zachovat původní charakter budovy s použitím současných moderních prvků. Linie okenních rastrů zůstaly, aby zachovaly průmyslový vzhled budovy. Pro napodobení původních ocelových oken byl zvolen štíhlý hliníkový profilový systém o šířce pouhých 40 mm, který zároveň splňuje současné požadavky na úsporu energie.

Crystal
Architekt: Libor Hrdoušek & Radek Lampa (Atelier 15)

3. Crystal
Projekt pražské administrativní budovy Crystal s šachovnicovým pláštěm vytváří efekt krystalu tím, že odráží a láme ze všech úhlů dopadající světlo. Standardní hliníkový profilový systém zde nemohl být použit, proto byly navrženy nové profily včetně všech zalomení této unikátní fasády. Tvar nových profilů byl připraven pomocí 3D modelace.

Cartwrigth Gardens
Architekti:
Maccreanor Lavington Architects
T.P. Bennett

4. Cartwright Gardens
Elegantní prosklené hliníkové systémy byly použity také v tomto rezidenčním bloku v centru Londýna. Kromě hliníkových profilů jsou zde navíc speciální perforované hliníkové izolační panely, které lze otevřít pro potřeby větrání. Nové hliníkové řešení respektuje styl tradičních oken s ocelovými rámy a zároveň nabízí tepelně vylepšené řešení.

Philips Light Tower
Architekt: AWG Architecten

5. Philips Light Tower
Někdejší sídlo firmy Philips v Nizozemsku bylo přeměněno na bytový komplex. Nová okna se měla podobat původním ocelovým, ale zároveň musela splňovat moderní akustické a tepelné normy. Proto byl zvolen hliníkový systém s pohledovou šířkou profilů 48 mm. Díky povrchové úpravě v podobě zlatého eloxu dostala navíc tato budova nový život a jiskru.

Brouwhuis
Architekt: Bedaux de Brouwer Architecten

6. Brouwhuis
Uprostřed lesa, kdesi u nizozemského města Tilburg, se nachází dům, který doslova splývá s okolním prostředím. Toho je z velké části docíleno použitím mnoha prosklených ploch a štíhlých hliníkových profilů. Tyto profily byly opatřeny takovou povrchovou úpravou, aby vytvořily temně matný, až ocelový nádech. Otevřené prosklené stěny se skvěle doplňují s obklady z černě zbarvených prken.

Buftea Residence
Architekt: Razvan Oprescu (LLOX Architecten)

7. Buftea Residence
Tato jednopodlažní budova inspirovaná principy slavného architekta Miese van der Rohe se nachází mezi lesem a jezerem. Díky tenkým hliníkovým okenním rámům nabízí nádherný, ničím nerušený výhled na okolní krajinu a vodní plochu jezera. Lehkost této stavby je skvělým příkladem odkazu mistra architektury.

Barco One Campus
Architekt: Jaspers Eyers Architects

8. Barco One Campus
Na této stavbě bylo použito více než 3500 m² skla a hliníku ve formě obrácené fasády. Nosná konstrukce prosklené stěny byla umístěna do exteriéru, díky čemuž jsou v interiéru jen tenké krycí profily. Výsledkem takového řešení je vysoká transparentnost budovy a zajímavý průhled fasádou směrem ven.

Forest villa Voorschoten
Architekt: architect eigen huis

9. Forest Villa Voorschoten
Tento čistý design tvořený téměř výhradně dřevem v sobě skrývá hliníkové střešní okno poskytující výhled do korun okolních stromů, hliníkové posuvné dveře na terasy a hliníková okna a dveře, čímž je ještě více umocněn minimalismus celého projektu.

Qatar National Convention Centre
Architekt: Arata Isozaki

10. Qatar Convention Centre
Zde použitý fasádní systém vytváří neuvěřitelný pocit prostornosti a do rozlehlého interiéru dodává maximum denního světla. 16 m vysoká hliníková fasáda bez jediné průběžné podpory se speciálními nerezovými prvky a výztuhami má celkovou plochu 5500 m².