Povrchové úpravy

Ať už se rozhodnete pro lakovanou nebo eloxovanou povrchovou úpravu, Vaše okna zůstanou jako nová po velice dlouhou dobu bez potřeby dalších investic. Na rozdíl od jiných materiálů nepodléhá lakovaný nebo eloxovaný hliník UV záření a nikdy také nezačne korodovat, proto má velmi nízké nároky na údržbu. Povrchová úprava Vašich oken tak nemá pouze estetickou hodnotu, ale poskytuje hliníku další ochranu.

Surový hliník má díky povrchové zoxidované vrstvě velmi dobrou odolnost proti korozi a je tak chráněn před vlivy vnějšího prostředí. Tento přírodní, neupravený povrch byl typický pro první hliníková okna. V současnosti však máme pro povrchové úpravy hliníku nové techniky, které zvyšují jeho životnost a dodávají systémům mimořádný vzhled.

PRÁŠKOVÉ BARVY

Abychom mohli naše systémy nabídnout v jakékoliv barvě, nabízíme lakování práškovými barvami. V procesu práškového lakování je hliníkový profil nejprve odmaštěn a vyčištěn. Poté se barevný prášek nanese na staticky nabité profily, které se následně zahřívají na teplotu okolo 200 °C, čímž se prášek zapeče do souvislé a vysoce kvalitní vrstvy. Pro zajištění maximální kvality je tento proces prováděn v souladu s evropským standardem Qualicoat. Práškové barvy mohou být matné, saténové, s vysokým leskem, strukturované nebo metalické.

ELOXOVANÝ POVRCH

Povrchová úprava eloxováním (anodizací) je tvrdá vrstva oxidu, která hliníkový profil hermeticky uzavře, a tím ho chrání před korozí. Kovový vzhled profilů však zůstává zachován. V procesu eloxování se před ponořením do chemické lázně profil nejdříve odmastí a vyčistí. Zde se odehrává umělá oxidace, která otevře póry hliníku. Profily jsou následně barveny v lázni oxidů kovů. Nakonec jsou póry znovu uzavřeny ve speciální parní lázni. Pro zajištění maximální kvality je tento proces prováděn v souladu se specifikacemi Qualanod.

STRUKTUROVANÝ LAK COATEX

Coatex je strukturovaný lak, který má mimořádně atraktivní vzhled a vyšší odolnost proti poškrábání oproti tradičním lakům. Oficiální testy prokazují, že Coatex je až o 65 % odolnější proti poškrábání než standardní práškové barvy. Navíc díky samočisticí funkci vyžaduje tato povrchová úprava poloviční údržbu ve srovnání s tradičními barvami.

WOOD STRUCTURE

Hliník může také imitovat dřevěné konstrukce, a to včetně struktury dřeva. Tzn, že např. hliníková zimní zahrada s touto povrchovou úpravou bude k nerozeznání od dřevěné, ale bude mít všechny výhody hliníkových profilů.

JAKOU POVRCHOVOU ÚPRAVU TEDY ZVOLIT?

Mezi povrchovou úpravou lakováním a eloxováním neexistuje prakticky žádný funkční rozdíl. Jediný rozdíl lze nalézt z hlediska estetiky. Při lakování je profil pokryt vrchní vrstvou, při eloxování je zachována původní struktura hliníkového materiálu. Nicméně některá agresivní prostředí, jako jsou pobřežní oblasti či místnosti s vlhkým a chemicky znečištěným prostředím (např. bazény), vyžadují vyšší úroveň ochrany. Reynaers v těchto případech doporučuje předeloxáž profilů před lakováním. Kombinace těchto dvou technik je nejúčinnější dlouhodobou ochrannou hliníkových prvků.